Počátky turistiky v Jeseníkách spadají do konce 18. a počátku 19. století. K prvním odvážným turistům, kteří pronikali do těžko přístupných hor, patřili patrně němečtí studenti a profesoři z gymnázií a vysokých škol, hlavně z Opavy, Vídně a Vratislavi, a také němečtí lázeňští hosté z Karlovy Studánky. Početnou skupinu návštěvníků tvořili každoročně poutníci na kostelíku na Vřesové studánce. K častějším návštěvám jesenických hor přispěl i romantický „návrat k přírodě“ z poloviny 19. století.
V 70. a 80. letech 19. století začaly vznikat po celém Rakousko-Uhersku první turistické spolky. První turistickou organizací v Jeseníkách byl Moravsko-slezský sudetský horský spolek ustanovený 26. dubna 1881 ve Frývaldově (Jeseníku). Velkého rozmachu se turistice dostalo v období mezi světovými válkami. Po druhé světové válce bylo náročným úkolem údržba a případná obnova turistických chat, a také značení tras.
Město Rýmařov má velmi výhodnou polohu pro podnikání výletů jak po pěších trasách nebo cyklotrasách, tak i v zimě po cestách lyžařských.
Městem prochází červená značka dálkové evropské trasy E3 z Maďarska a Slovenska od Budišova nad Budišovkou, přes Dvorce, Dětřichov nad Bystřicí, přes nejvyšší horu Nízkého Jeseníku Slunečnou, dál přes Ryžoviště, Stránské, Stráleckou myslivnu. Z Rýmařova pokračuje přes Starou Ves, kolem vyhořelé chaty Alfrédky k Jelení studánce, po hřebeni přes Vysokou Holi, Petrovy kameny a Ovčárnu pod vrchol Pradědu kolem Švýcárny, přes Červenohorské sedlo, Keprník, pod vrchol Šeráku, do Ramzové, Petříkova a pod Králický Sněžník, do Králík a Orlickými horami a Krkonošemi dál do Německa a dokonce až k Atlantiku.
Mezi Stránským a Rýmařovem v údolí Oslavy odbočuje žlutá značka k Rešovským vodopádům a od nich na Křížový vrch u Rudy a do Břevence.
Z Rýmařova vede zelená značka přes Skály k Rešovským vodopádům a dál kolem Fialova mlýna údolím Huntavy k jejímu soutoku s Oslavou a do Dlouhé Loučky, na Sovinec a přes Křížov do Šternberka.
Červená značka ze Šumperka vede přes Kamenný vrch, Rabštejn, Bedřichov, Dobřečov, Tvrdkov, Rešovské vodopády, Rešov, Sovinec a Paseku do Šternberka.
S trasou E3 se ve Staré Vsi kříží žlutá – doleva ke Škaredé jedli, doprava přes Novou Ves do Karlova a Malé Morávky.
Od Škaredé jedle, kde žlutá značka končí, vede na severozápad červená ke křižovatce turistických cest a kolem motorestu Skřítek (na státní silnici č. 11) přes Klepáčov k Maršíkovu. Ze Skřítku, přes křižovatku nad Skřítkem můžeme jít po hřebenovce po zelené značce přes Břidličnou horu k Jelení studánce a odtud dolů k přečerpávací vodní nádrži Dlouhé Stráně.
Žlutá značka od Škaredé jedle kolem Anenské huti směřuje na Novou Ves, kde se můžeme Na vyhlídce rozhlédnout na sever na Jeseníky, na jihu uvidíme Rýmařov, z Nové Vsi nás pak žlutá značka zavede do Karlova a Malé Morávky.
S Karlovou Studánkou spojuje Malou Morávku hezká nenáročná červeně značená stezka.
Na Praděd vedou z Karlovy Studánky žlutá, zelená a modrá značka, po žluté půjdeme podél vodopádů Bílé Opavy.
Z Rýmařova do Rýmařova je modrým psaníčkem vyznačen 12 km dlouhý vycházkový okruh – Stezka Františka Vychodila, po níž rád chodíval jeden ze zakladatelů rýmařovské turistiky po roce 1945.
Kromě značených cest existuje řada dalších možností projít se krásnou horskou krajinou i jejím klidným podhůřím.
Na následujících stránkách vám nabízíme podrobnosti o pěších turistických cestách.
Upraveno podle textu Ing. Josefa Jelínka, Klub českých turistů Rýmařov a Turistického průvodce ČSFR