Geologie
    Pohled z Velkého Roudného - F82Velký Roudný (780,1 m n. m.) je typickým stratovulkánem (smíšenou sopkou). V jeho stavbě se střídají produkty efuzivní (výlevné) a explozivní vulkanické činnosti, tj. lávy a vulkanoklastika. Ve vrcholové části kuželu jsou ve výchozech odkryty čedičové horniny sopouchu, zejména s fialově šedou, silně pórovitou lávou, vzácněji se sopouchovou brekcií. Jsou též zachovány k západu a k severu směřující počáteční úseky lávových proudů, tvořené kompaktním čedičem přecházejícím do porézních láv s balvanitým rozpadem. Úbočí stratovulkánu jsou pokryta vulkanoklastickými vyvrženinami - tufy - které jsou odkryty v několika malých lomech. Hřbet, směřující od vrcholu severoseverozápadním směrem, je patrně pozůstatek parazitického kuželu.

    K vulkánu náležejí čtyři výrazné lávové proudy, které přesahuji hranice chráněného území. Směrem k severu míří krátký proud Mlýna Roudná (délka 0,7 km, mocnost 15 m), k severovýchodu proud Heroldova Mlýna o délce 1,3 km a mocnosti 30 m. Nejdelší, přes 5 km dlouhý, je proud Chřibského lesa, směřující na východ ke Slezské Hartě. Má složitější stavbu pocházející z nejméně dvou oddělených výlevů, dosahuje mocnosti přes 50 m a zčásti vyplňuje bývalé koryto Moravice. Ještě složitější a nedostatečně prozkoumanou stavbu (zahrnující polohy vulkanoklastik) má k jihovýchodu vybíhající hřbet, nazývaný proud Černého lesa. Nelze vyloučit, že se jedná o starší vulkanické centrum sopky Výlevné čedičové horniny jednotlivých proudů mají poněkud odlišné petrografické složení. Náležejí do asociace alkalický olivinický čedič - nefelinický bazanit - olivinický nefelinit -limburgit. Magma ke svému výstupu využilo oslabené zóny na křížení zlomů severozápadního-jihovýchodního směru a šternbersko-hornobenešovské zóny, která je úzkým, tektonicky stlačeným pásmem devonských sedimentů a vulkanitů v kulmské formaci hornobenešovského souvrství.
    Radiometricky zjištěné stáří čedičů prokázalo několik fází aktivity vulkánu v období spodního pleistocénu. Stáří vzorku odebraného z „proudu" Černého lesa činí cca 2,5 miliónu let, zatímco u vzorku z proudu Chřibského lesa jen 1,4 miliónu let.

    Květena
    Přestože se v posledních desetiletích způsoby zemědělského obhospodařování pozemků na svazích Velkého Roudného vícekrát změnily a některé části byly postupně opouštěny a zarůstaly náletovými dřevinami, zachoval se na velké a celistvé ploše komplex druhově pestrých mezofilních luk, jaký nemá v okolí obdoby. Z fytocenologického hlediska se jedná o společenstva svazu Arrhenatherion, porostotvornými druhy jsou vysoké trávy - ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius) a srha laločnatá (Dactylis glomerata), hojná je lipnice luční (Poa pratensis) a kostřava červená (Festuca rubra). Na obnažených čedičových tufech malého opuštěného lomu na jižním svahu a na čedičových výchozech nad tímto lomem se objevuje řada teplomilnějších druhů, např. chrpa čekánek (Colymbada scabiosa), zběhovec lesní (Ajuga genevensis), rmen barvířský (Cota tinctoria), smělek jehlancovitý (Koeleria pyramidata), mochna přímá (Potentilla recta), rozchodník tenkolistý (Sedum boloniense), pamětník rolní (Acinos arvensis), pomněnka drobnokvětá (Myosotis stricta), kontryhel sivý (Alchemilla glaucescens), úročník bolhoj (Anthylis vulneraria), válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum), sveřep vzpřímený (Bromus erectus) aj. Systém souběžných, dřevinami hustě zarostlých mezí tvoří na Velkém Roudném především na jeho jižních, jihozápadních a jihovýchodních svazích výrazný krajinný útvar. Kromě dominantní lísky obecné (Corylus avellana) a běžných autochtonních dřevin roste na těchto mezích řešetlák počistivý (Rhamnus cathartica).
    Z původních lipových bučin a eutrofních suťových lesů podsvazu Eu-Fagenion (asociace Tilio cordatae-Fagetum) a svazu Tilio-Acerion na severních svazích se dochovaly pouze fragmenty, zůstaly ovšem kromě buků, lip, klenů, jasanů a jilmů také některé druhy křovinného a bylinného patra těchto společenstev, např. česnek medvědí (Allium ursinum), samorostlík klasnatý (Actaea spicata), srstka angrešt (Ribes uvacrispa), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), lilie zlatohlávek (Lilium martagon), vraní oko čtyřlisté (Paus quadrifolia), kokořík mnohokvětý (Polygonatum mulriflorum) kokořík přeslenatý (P. verticillatum). V suťových lesích na skalních výchozech čedičových tufů pod vrcholem se daří početné populaci rybízu alpínského (Ribes alpinum).

    Zviřena
    Velmi heterogenní území s řadou biotopů. K druhově nejcennějším patří jižně exponovaně louky se suchými, teplými ploškami zejména v okolí opuštěného lomu a fragmenty lipových bučin na sutích na severozápadním a severním úbočí. Na loukách prosperují překvapivě početné populace 14 druhů čmeláků a pačmeláků. Někteří z nich jsou velmi vzácní, např. Bombus humilis, B. soroensis soroensis, B. ruderarius a teplomilní Psithyrus rupestris, P. vestalis a P. barbutellus. Na prohřátých svazích žije ještěrka obecná (Lacerta agilis), ještěrka živorodá (Zootoca vivipara) a zmije obecná (Vipera berus). V území byli pozorování čáp černý (Ciconia nigra), jestřáb lesní (Accipiter gentilis), krahujec obecný (A. nisus), včelojed lesní (Pernis apivorus), holub doupňák (Columba oenas), sýček obecný (Athéne noctua) aj. Zřídka se objevuje dudek chocholatý (Upupa epops).

    Využití
    Podle leteckých snímků ze 30. let byla většina plochy Velkého Roudného využívána jako zemědělská půda, nejen jako louky, ale také jako orná půda (o čemž rovněž svědčí meze vzniklé na kamenicích). Po 2. světové válce byl na části severních svahů a na úpatí jihovýchodního svahu vybudován pastevní areál pro hovězí dobytek. Po roce 1991 pastva skončila a od roku 1996 byly některé plochy mulčovány. Louky pod vrcholem nebyly koseny vůbec. V té době se podél mezí rychle rozšířila lupina. V roce 1993 byly zahájeny pravidelné zásahy - především kosení mezofilních luk, v nejcennějších partiích ruční. Mechanicky a chemicky je likvidována expandující lupina. Byly odstraněny keře rozrůstající se v lomu na jižním svahu a vrcholová partie u kapličky byla zbavena náletových dřevin. Vliv této péče na luční společenstva je sledován na trvalých monitorovacích plochác

    Zdroj: Obecně přístupné informace Agentury ochrany přírody

    Aktuality

    • Cestovatelská přednáška - Střední Asie

      Cesta do dalekého Dušanbe - 11 států, 10000 kilometrů a cesta dědků, co to ještě nechtějí vzdát. Na tuto akci se můžete těšit 7. 12. 2024 od 20:00 hodin v penzionu Chata Na Mlýně v Horním Městě č. p. 178. Info a rezervace na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel. 608 067 212 

       
    • Darujte Krabici od bot

      Potěšte a udělejte spolu s námi radost dětem! Slezská diakonie SOCIÁLNÍ ASISTENCE Krnovsko, Albrechticko, Osoblažsko, Rýmařovsko pobočka SOCIÁLNÍ ASISTENCE Rýmařovsko se letos opět zapojili do největší české vánoční sbírky pro děti Krabice od bot. Sbírka bude probíhat od 25.11.2024 do 8.12.2024. Dárky můžete nosit na naše sběrné místo Sokolovská 29, Rýmařov. Ode dneška si můžete rezervovat dárek pro dítě, které chcete obdarovat. Pro některé děti bude dárek od Vás právě tím jediným, který pod vánočním stromečkem najdou. Tak neváhejte a rozveselte nějaké dítě. 

      Rezervace najdete na této stránce:

      https://www.krabiceodbot.cz/.../slezska-diakonie.../

      Pokud nevíte, co zabalit, zde jsou tipy na dárky:

      https://www.krabiceodbot.cz/o-projektu/tipy-na-darky/

      S dotazy se na nás můžete obrátit na telefonních číslech:

      +420 733 142 431, +420 734 427 269



       

       
    • Když (nejen) děti objevují

      V letošním roce získalo Informační centrum při Městském muzeu Rýmařov finanční podporu z Moravskoslezského kraje. Hlavním cílem turistického informačního  centra bylo zaměřit se na dětské návštěvníky, což se díky projektu podařilo úspěšně realizovat.

      Z dotace byly financovány především nové interaktivní a vzdělávací prvky. Mezi hlavní investice patří výroba hravé přenosné magnetické tabule se slepou mapou. Tato pomůcka je primárně umístěna v turistickém informačním centru, ale bude využívána také při různých prezentačních akcích.

      Dalším přínosem projektu bylo pořízení kreativního zařízení na výrobu placek. Děti si mohou vyrobit vlastní placky – ať už s připínákem, magnetické, nebo bez – vytvořit si svůj originální motiv a odnést si jedinečný suvenýr. Během této tvořivé aktivity mají rodiče prostor získat tipy na výlety a návštěvy atraktivit v regionu.

      Dále byly vytvořeny nové propagační materiály s dětskou tématikou. Jedná se o pexeso s motivy místních atraktivit a zajímavostí, omalovánky spojené s regionem, pastelky v základních barvách a reflexní přívěsky. Tyto materiály mají nejen děti, ale i jejich rodiče zábavnou formou seznámit s regionálními zajímavostmi.

      Projekt zahrnoval také uhrazení ročního poplatku za certifikaci jednotné klasifikace TIC ČR, kterou vydává agentura CzechTourism a A.T.I.C., a členství v organizaci A.T.I.C. Nové propagační předměty a aktivity tak přispívají k atraktivnímu a hravému způsobu prezentace našeho regionu, přičemž zohledňují potřeby nejen dětských návštěvníků.

       

       
    • Rýmařovský ADVENT

      1. 12 , 8. 12., 15. 12., 22. 12. a 24. 12. 2024 se můžete těšit na "Rýmařovský advent". Čeká na vás vánoční jarmark, zapálení adventních svíček, vystoupení hudebních skupin a pěveckých sborů, rozsvícení vánočního stromečku, ale také svařáček a vánoční punč. Více informací na: www.facebook.com/inforymarov 

       
    • Advent na zámku Janovice

      Státní zámek Janovice ve spolupráci se ZUŠ Rýmařov, ZŠ Jelínkova a Dámským klubem betlémářek pořádá "Advent na zámku s výstavou českých betlémů a velkého janovického betlému" 7. - 8. a 14. - 15. 12. 2024, vždy od 11:00 do 17:00 hodin. Začátky prohlídek: 11:00, 13:00, 14:00, 15:00. Hudební program: 7. 12. - 16:30 Variace, 14. 12. - 15:30 Vox Montana, 15. 12. - Bernardini. Vstupné: 60,- Kč, občerstvení, adventní věnce a vánoční svícny. 

    anketa_120x120