Geologie
    Uhlířský vrch (671,7 m n. m.) je pozůstatkem denudačními procesy značně zhlazeného stratovulkánu (smíšené sopky). Průzkumem byly zjištěny neUhlířský vrch - F85jméně dvě fáze explozivní a efuzivní (výlevné) činnosti sopky. Na povrchu terénu jsou odkryty pouze produkty mladší fáze. Čedičové horniny v temenní oblasti vrchu jsou nejspíše lávovou a zčásti i žilnou výplní střední nebo spodní části kráteru, který byl obklopen prstencovitým valem vulkanoklastik. Během erupce se vytvořilo lávové jezero, které se po protržení obvodového valu začalo vylévat směrem k východu. Petrograficky lze čedičové horniny Uhlířského vrchu zařadit jako nefelinický bazanit, přecházející do alkalického olivinického čediče popř. olivinického nefelinitu.
    Vulkanoklastika zůstala dodnes zachována jen ve dvou reliktech na severozápadním a jižním úbočí vrchu. Rozsáhlá těžba se omezila pouze do oblasti jižního reliktu. Lomové stěny s celkovou výškou kolem 30 m umožňují studium stavby vulkanoklastických uloženin - tufů téměř v celé zachované mocnosti. Jejich styk s podložními kulmskými horninami flyšového charakteru, svrchnokarbonskými břidlicemi a drobami hornobenešovského souvrství, byl odkryt v základně jihozápadní části lomu. Ve zdejším vulkanoklastickém materiálu výrazně převládají lapilli o velikosti 0,2 až 3 cm, popř. strusky a malé bomby (3 až 10 cm). Vzácně byly zjištěny bomby a bloky o rozměrech přes jeden metr. Nedostatek jemnějších částic působí jen velmi slabou soudržnost horniny. PLáva s úlomky hornin - F84odle materiálového původu lze rozlišit částice autigenní (sklovité, horninové a krystalové) a alotigenní - ty jsou tvořeny úlomky slabě kontaktně metamorfovaných kulmských hornin. Ty také mnohde tvoří uzavřeniny (xenolity) v jádrech sopečných bomb. Na základě centroklinální orientace větších částic je možno usuzovat, že oba relikty vulkanoklastik pocházejí z vnitřní části nasypaného valu. Aktivita sopky spadá do období spodního pleistocénu, radiometricky bylo stáří čedičové horniny určeno zhruba na 1,9 miliónu let.

    Květena
    Ačkoliv je hlavním motivem ochrany zachování profilu třetihorní sopky, je lokalita zajímavá také z botanického hlediska, protože bývalým lomem obnažené čedičové tufy a strusky na jižně orientovaném svahu vytvářejí výjimečně teplý biotop. Opuštěná stěna lomu, jeho horní okraj a ploché lomové dno poskytují útočiště řadě teplomilných druhů rostlin, které jinde v Nízkém Jeseníku nerostou nebo jsou jen velmi vzácně. Patří k nim např. populace celostátně ohroženého bělolistu rolního (Logfia arvensis) v otevřených porostech na dně lomu. Na horní hraně lomu roste omezená populace devaterníku velkokvětého tmavého (Helianthemum grandiflorum subsp. obscurum) a další teplomilné druhy, např. tařice kališní (Alyssum alyssoides), pomněnka drobnokvětá (Myosotis stricta), mochna jarní (Potenrilla tabernaemontani), jahodník trávnice (Fragaria viridis), zběhovec lesní (Ajuga genevensis) aj. Celý lom, jeho dno i stěny však postupně zarůstají břízami, jívami a modřínem. Populace heliofilních a subtermofilních druhů slábnou a ustupují. Nejmarkantněji se zastínění projevilo ústupem bělolistu, který ještě kolem roku 1970 vytvářel na dně lomu souvislý porost.

    Zvířena
    Na slunném jižním svahu žije v křovinatém porostu vzácná teplomilná štíhlonožka Calobatella longiceps (řád Diptera, čeleď Micropezidae). Uhlířský vrch je její jedinou lokalitou na Severní Moravě a ve Slezsku.

    Zdroj: Obecně přístupné informace Agentury ochrany přírody

     

    Aktuality

    • Cestovatelská přednáška - Střední Asie

      Cesta do dalekého Dušanbe - 11 států, 10000 kilometrů a cesta dědků, co to ještě nechtějí vzdát. Na tuto akci se můžete těšit 7. 12. 2024 od 20:00 hodin v penzionu Chata Na Mlýně v Horním Městě č. p. 178. Info a rezervace na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel. 608 067 212 

       
    • Darujte Krabici od bot

      Potěšte a udělejte spolu s námi radost dětem! Slezská diakonie SOCIÁLNÍ ASISTENCE Krnovsko, Albrechticko, Osoblažsko, Rýmařovsko pobočka SOCIÁLNÍ ASISTENCE Rýmařovsko se letos opět zapojili do největší české vánoční sbírky pro děti Krabice od bot. Sbírka bude probíhat od 25.11.2024 do 8.12.2024. Dárky můžete nosit na naše sběrné místo Sokolovská 29, Rýmařov. Ode dneška si můžete rezervovat dárek pro dítě, které chcete obdarovat. Pro některé děti bude dárek od Vás právě tím jediným, který pod vánočním stromečkem najdou. Tak neváhejte a rozveselte nějaké dítě. 

      Rezervace najdete na této stránce:

      https://www.krabiceodbot.cz/.../slezska-diakonie.../

      Pokud nevíte, co zabalit, zde jsou tipy na dárky:

      https://www.krabiceodbot.cz/o-projektu/tipy-na-darky/

      S dotazy se na nás můžete obrátit na telefonních číslech:

      +420 733 142 431, +420 734 427 269



       

       
    • Když (nejen) děti objevují

      V letošním roce získalo Informační centrum při Městském muzeu Rýmařov finanční podporu z Moravskoslezského kraje. Hlavním cílem turistického informačního  centra bylo zaměřit se na dětské návštěvníky, což se díky projektu podařilo úspěšně realizovat.

      Z dotace byly financovány především nové interaktivní a vzdělávací prvky. Mezi hlavní investice patří výroba hravé přenosné magnetické tabule se slepou mapou. Tato pomůcka je primárně umístěna v turistickém informačním centru, ale bude využívána také při různých prezentačních akcích.

      Dalším přínosem projektu bylo pořízení kreativního zařízení na výrobu placek. Děti si mohou vyrobit vlastní placky – ať už s připínákem, magnetické, nebo bez – vytvořit si svůj originální motiv a odnést si jedinečný suvenýr. Během této tvořivé aktivity mají rodiče prostor získat tipy na výlety a návštěvy atraktivit v regionu.

      Dále byly vytvořeny nové propagační materiály s dětskou tématikou. Jedná se o pexeso s motivy místních atraktivit a zajímavostí, omalovánky spojené s regionem, pastelky v základních barvách a reflexní přívěsky. Tyto materiály mají nejen děti, ale i jejich rodiče zábavnou formou seznámit s regionálními zajímavostmi.

      Projekt zahrnoval také uhrazení ročního poplatku za certifikaci jednotné klasifikace TIC ČR, kterou vydává agentura CzechTourism a A.T.I.C., a členství v organizaci A.T.I.C. Nové propagační předměty a aktivity tak přispívají k atraktivnímu a hravému způsobu prezentace našeho regionu, přičemž zohledňují potřeby nejen dětských návštěvníků.

       

       
    • Rýmařovský ADVENT

      1. 12 , 8. 12., 15. 12., 22. 12. a 24. 12. 2024 se můžete těšit na "Rýmařovský advent". Čeká na vás vánoční jarmark, zapálení adventních svíček, vystoupení hudebních skupin a pěveckých sborů, rozsvícení vánočního stromečku, ale také svařáček a vánoční punč. Více informací na: www.facebook.com/inforymarov 

       
    • Advent na zámku Janovice

      Státní zámek Janovice ve spolupráci se ZUŠ Rýmařov, ZŠ Jelínkova a Dámským klubem betlémářek pořádá "Advent na zámku s výstavou českých betlémů a velkého janovického betlému" 7. - 8. a 14. - 15. 12. 2024, vždy od 11:00 do 17:00 hodin. Začátky prohlídek: 11:00, 13:00, 14:00, 15:00. Hudební program: 7. 12. - 16:30 Variace, 14. 12. - 15:30 Vox Montana, 15. 12. - Bernardini. Vstupné: 60,- Kč, občerstvení, adventní věnce a vánoční svícny. 

    anketa_120x120