Geologie
    Razovským pyroklastickým komplexem je nazýváno horninové těleso, sestávající ze dvou odloučených reliktů (cca 1,5 km od sebe) u Karlovy Pláně a Razové. Zatímco relikt u Karlovy Pláně je velmi malý, o rozloze jen několik tisíc m2, zaujímá relikt podkovovitého PP Razovské tufity - F88tvaru u Rázové plochu téměř 1000 x 700 m. Vrty zjištěná mocnost pyroklastik se pohybuje kolem 12 m. Spíše než o pyroklastikách, tj. úlomkovitých vyvrženinách vulkanického materiálu, bychom měli hovořit o horninách vulkanosedimentárního původu. Převládají šedohnědé, místy rezavohnědé až téměř černé tufity, vložkové polohy tvoří tufitické slepence popř. slepence tufity čistě sedimentárního původu. U Karlovy pláně jsou hojnější tufy. Tufity (na rozdíl od tufů) obsahují kromě vulkanického také velký podíl sedimentárního materiálu - u Razové zhruba 10 až 50 %. Jednotlivé vrstvy se odlišují zejména velikostí částic. Ve vulkanické složce převládá sopečný písek a lapilli. Charakteristickými znaky vulkanoklastik je jemně pórovitá textura, hojnost čedičového skla a poměrně velké množství uzavřenin (xenolitů) kulmských hornin. Sedimentární podíl tvoří převážně úlomky kulmských hornin. Subhorizontálně uložené vrstvy mají odlišnou odolnost vůči zvětrávání a erozi. V centrální části lomu, kde byly kvádry vyřezávány přímo ze stěn, se původně hladké kolmé stěny změnily ve stupňovitý povrch se skalními římsami. Vznik razovského vulkanosedimentárního tělesa je spjat se sopečnou aktivitou Velkého Roudného. Akumulace se skládá jak ze sopečných vyvrženin, napadaných přímo do vodního prostředí (subakvatické tufy), tak z materiálu spláchnutého spolu s eluviálním pokryvem kulmských hornin. Určitou roli při sedimentaci hrály také místní sesuvy sypkých materiálů, vyvolané otřesy při erupcích. Tak je vykládán mj. vznik „balvanité facie", v níž převládají velké suťové balvany kulmských hornin, zejména drob hornobenešovského souvrství. Z litologických znaků lze usuzovat, že k ukládání sedimentů docházelo v dynamicky stabilnějším vodním prostředí. Erupcí Velkého Roudného a výlevem lávového proudu Chřibského lesa došlo k vyplnění staropleistocénního koryta Moravice v délce několika km. Následkem bylo vzdutí hladiny řeky a vytvoření jezera. Podle radiometricky datovaného vzorku čediče z proudu Chřibského lesa klademe vznik razovského vulkanosedimentárního tělesa do období spodního pleistocénu, stáří zhruba 1,4 miliónu let.


    Květena
    V lomu a jeho těsném okolí se uchytil především modřín opadavý (Larix decidua) a autochtonní listnáče. Většina plochy mělkého lomu je dnes zarostlá travinnými společenstvy. Podobně jako na Uhlířském vrchu zde vznikly těžbou a obnažením pyroklastik výhřevné bazické biotopy, na kterých najdeme teplomilné druhy rostlin, které nikde v okolí nerostou. Většina teplomilnějších druhů je soustředěna na vystupujících lavicích tufitů a na obnažených místech. Zdejší populace rmenu barvířského (Cota tinctoria) je mnohem bohatší než na Velkém Roudném, početná je také populace hvozdíku kartouzku (Dianthus carthusianorum). Daleko mimo svůj areál tady rostou kostřava žlábkatá (Festuca rupicola) a strdivka sedmihradská (Melica transsilvanica). Pro zachování obnažených výchozů tufitů a pro stabilizaci populací subtermofilních druhů jsou postupně redukovány náletové dřeviny a selektivně koseny některé plochy

    Zvířena
    Lokalita nebyla dosud zoologicky prozkoumána.

     

    Aktuality

    • Cestovatelská přednáška - Střední Asie

      Cesta do dalekého Dušanbe - 11 států, 10000 kilometrů a cesta dědků, co to ještě nechtějí vzdát. Na tuto akci se můžete těšit 7. 12. 2024 od 20:00 hodin v penzionu Chata Na Mlýně v Horním Městě č. p. 178. Info a rezervace na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel. 608 067 212 

       
    • Darujte Krabici od bot

      Potěšte a udělejte spolu s námi radost dětem! Slezská diakonie SOCIÁLNÍ ASISTENCE Krnovsko, Albrechticko, Osoblažsko, Rýmařovsko pobočka SOCIÁLNÍ ASISTENCE Rýmařovsko se letos opět zapojili do největší české vánoční sbírky pro děti Krabice od bot. Sbírka bude probíhat od 25.11.2024 do 8.12.2024. Dárky můžete nosit na naše sběrné místo Sokolovská 29, Rýmařov. Ode dneška si můžete rezervovat dárek pro dítě, které chcete obdarovat. Pro některé děti bude dárek od Vás právě tím jediným, který pod vánočním stromečkem najdou. Tak neváhejte a rozveselte nějaké dítě. 

      Rezervace najdete na této stránce:

      https://www.krabiceodbot.cz/.../slezska-diakonie.../

      Pokud nevíte, co zabalit, zde jsou tipy na dárky:

      https://www.krabiceodbot.cz/o-projektu/tipy-na-darky/

      S dotazy se na nás můžete obrátit na telefonních číslech:

      +420 733 142 431, +420 734 427 269



       

       
    • Když (nejen) děti objevují

      V letošním roce získalo Informační centrum při Městském muzeu Rýmařov finanční podporu z Moravskoslezského kraje. Hlavním cílem turistického informačního  centra bylo zaměřit se na dětské návštěvníky, což se díky projektu podařilo úspěšně realizovat.

      Z dotace byly financovány především nové interaktivní a vzdělávací prvky. Mezi hlavní investice patří výroba hravé přenosné magnetické tabule se slepou mapou. Tato pomůcka je primárně umístěna v turistickém informačním centru, ale bude využívána také při různých prezentačních akcích.

      Dalším přínosem projektu bylo pořízení kreativního zařízení na výrobu placek. Děti si mohou vyrobit vlastní placky – ať už s připínákem, magnetické, nebo bez – vytvořit si svůj originální motiv a odnést si jedinečný suvenýr. Během této tvořivé aktivity mají rodiče prostor získat tipy na výlety a návštěvy atraktivit v regionu.

      Dále byly vytvořeny nové propagační materiály s dětskou tématikou. Jedná se o pexeso s motivy místních atraktivit a zajímavostí, omalovánky spojené s regionem, pastelky v základních barvách a reflexní přívěsky. Tyto materiály mají nejen děti, ale i jejich rodiče zábavnou formou seznámit s regionálními zajímavostmi.

      Projekt zahrnoval také uhrazení ročního poplatku za certifikaci jednotné klasifikace TIC ČR, kterou vydává agentura CzechTourism a A.T.I.C., a členství v organizaci A.T.I.C. Nové propagační předměty a aktivity tak přispívají k atraktivnímu a hravému způsobu prezentace našeho regionu, přičemž zohledňují potřeby nejen dětských návštěvníků.

       

       
    • Rýmařovský ADVENT

      1. 12 , 8. 12., 15. 12., 22. 12. a 24. 12. 2024 se můžete těšit na "Rýmařovský advent". Čeká na vás vánoční jarmark, zapálení adventních svíček, vystoupení hudebních skupin a pěveckých sborů, rozsvícení vánočního stromečku, ale také svařáček a vánoční punč. Více informací na: www.facebook.com/inforymarov 

       
    • Advent na zámku Janovice

      Státní zámek Janovice ve spolupráci se ZUŠ Rýmařov, ZŠ Jelínkova a Dámským klubem betlémářek pořádá "Advent na zámku s výstavou českých betlémů a velkého janovického betlému" 7. - 8. a 14. - 15. 12. 2024, vždy od 11:00 do 17:00 hodin. Začátky prohlídek: 11:00, 13:00, 14:00, 15:00. Hudební program: 7. 12. - 16:30 Variace, 14. 12. - 15:30 Vox Montana, 15. 12. - Bernardini. Vstupné: 60,- Kč, občerstvení, adventní věnce a vánoční svícny. 

    anketa_120x120