Odpočívadlo MravencovkaMravencovka je rozcestí zelené a modré turistické trasy cca 1,2 km sv. od vrcholu Soukenná, cca 2,5 km východně od bývalé chaty Alfrédka. Zelená Mravencová cesta vede z Karlova k bývalé chatě Alfrédka, modrá značka k rozcestníku Jelení, kudy prochází žlutá značka z Nové Vsi do Karlova. Kromě turistických tras prochází Mravencovkou i cyklostezka z Karlova do Staré Vsi u Rýmařova s odbočkou do Nové Vsi.
  Rozcestník je umístěn na okraji lesa u malé lesní mýtiny. V blízkosti rozcestníku bylo postaveno zastřešené odpočinkové místo.

  Jelení studánka na Jelením hřbetuJelení studánka se nachází blízko pod hřebenem Jeleního hřbetu na zelené značce na hlavní hřebenové trase ze sedla Skřítek na Ovčárnu. Je přístupná také z bývalé Alfrédovy chaty, a to po červené značce.

  Jelení hřbet je dnes částečně uměle osázen kosodřevinou, v minulosti však bylo toto území využíváno i k pastvě, v roce 1774 byl 1,5 km severně vybudován ovčinec. Vyvěrá zde pramen, jediný na hlavní vrcholové trase, poskytující turistům příjemné osvěžení. V blízkosti pramene byla v polovÚtulna na Jelení studánceině minulého století vybudována kamenná útulna s kapacitou 8 - 12 lidí, která již posloužila mnoha turistům jako přístřešek před nepřízní počasí i jako noclehárna.
  Jelení studánka sousedí s přírodní rezervací Pod Jelení studánkou, která má rozlohu 138,4 ha. Důvodem jejího vyhlášení je výskyt neobvyklého množství mravenců druhu Formica lugubris a dalších 10 druhů, kteří vytvořili na 2 000 mravenišť.

  Bufet u bývalé Alfrédovy chatyLokalita Alfrédka se nachází v Národní přírodní rezervaci Pod Jelení studánkou cca 2,5 km jv. od vrcholu hory Břidličná (1358 m n. m.), v nadmořské výšce 1082 m n. m. V místě se nacházela horská chata Alfrédka, dnes můžeme na místě nalézt jen zbytky základů. Alfrédova chata patřila k nejstarším známým loveckým chatám v Jeseníkách, základy původního stavení byly položeny v roce 1856 hrabětem Alfrédem Harrachem vlastníkem Janovického panství. V místě byl zřízen bufet se základním občerstvením.

  Rýmařovsko